Hibernian Swimming                             24/07/2022 - 6:31 PM
Irish Summer National Championships 2022 - 20/07/2022 to 24/07/2022 
                    2022 Irish Summer Nationals                     
 
 Event 14  Men 15 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Shortt, John           15 Bluefin SC        2:09.89    2:05.40  
                 29.10      1:00.86 (31.76)
        1:33.43 (32.57)     2:05.40 (31.97)
  2 Byrne, Brydan          15 BAN               2:08.26    2:10.93  
                 30.29      1:02.76 (32.47)
        1:36.07 (33.31)     2:10.93 (34.86)
  3 Chobot, Artem          15 TITAN-ZZ          2:17.50    2:16.79  
                 32.01      1:07.34 (35.33)
        1:41.96 (34.62)     2:16.79 (34.83)
  4 Tolba, Rohayem         15 Hamilton          2:16.86    2:17.03  
                 31.15      1:05.01 (33.86)
        1:40.66 (35.65)     2:17.03 (36.37)
  5 Byrne, Fionn           15 NAC-VD            2:26.08    2:19.57  
                 31.59      1:07.11 (35.52)
        1:43.34 (36.23)     2:19.57 (36.23)
  6 Cormican, Mark         15 Bluefin SC        2:30.38    2:22.84  
                 32.70      1:09.15 (36.45)
        1:46.09 (36.94)     2:22.84 (36.75)
  7 Horgan, Daragh         15 LIMK-MN           2:19.48    2:23.10  
                 33.15      1:08.73 (35.58)
        1:45.93 (37.20)     2:23.10 (37.17)
  8 Farren, Cormac         15 BAN               2:23.50    2:23.11  
                 32.89      1:09.37 (36.48)
        1:46.62 (37.25)     2:23.11 (36.49)
  9 Watterson, Kieran      15 Bluefin SC        2:25.72    2:24.10  
                 33.22      1:09.46 (36.24)
        1:47.10 (37.64)     2:24.10 (37.00)
 10 Newman, Alexander      15 BAN               2:23.44    2:25.38  
                 33.99      1:10.97 (36.98)
        1:48.23 (37.26)     2:25.38 (37.15)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Tedesco, Daniele       15 EALL              2:35.94    2:25.97  
                 32.92      1:08.77 (35.85)
        1:47.30 (38.53)     2:25.97 (38.67)
 12 Wynne, Luke            15 TROJ-ZZ           2:29.50    2:26.42  
                 33.59      1:10.70 (37.11)
      2:26.42 (1:15.72)                    
 -----------------------------------------------------------------
 13 Fane, Ricky            15 DOL-MN            2:28.92    2:27.51  
                 34.26      1:12.38 (38.12)
        1:51.28 (38.90)     2:27.51 (36.23)
 14 Mallett, Aidan         15 LISB-NI           2:24.72    2:27.75  
                 32.57      1:09.01 (36.44)
        1:47.81 (38.80)     2:27.75 (39.94)
 15 Beggs, Daniel          15 LARNE-US          2:30.06    2:28.19  
                 34.90      1:13.53 (38.63)
        1:52.59 (39.06)     2:28.19 (35.60)
 16 Barrett, Alex          15 BLKRK             2:32.73    2:30.08  
                 34.99      1:13.59 (38.60)
        1:52.87 (39.28)     2:30.08 (37.21)
 17 Price, Thomas          15 LISB-NI           2:29.53    2:31.05  
                 34.79      1:13.28 (38.49)
        1:54.45 (41.17)     2:31.05 (36.60)
 18 Yalnazov, Daran        15 Kilkenny          2:31.16    2:31.83  
                 34.97      1:13.65 (38.68)
        1:53.16 (39.51)     2:31.83 (38.67)
 19 Rynn, Eoghan           15 Trident           2:31.13    2:32.78  
                 34.54      1:13.53 (38.99)
        1:54.81 (41.28)     2:32.78 (37.97)
 20 Lunny, Dylan           15 LEA-NI            2:35.74    2:36.12  
                 36.10      1:15.48 (39.38)
        1:56.60 (41.12)     2:36.12 (39.52)
 21 Vaughan, Alan          15 Marl              2:35.07    2:39.44  
                 35.14      1:16.62 (41.48)
        1:59.12 (42.50)     2:39.44 (40.32)
 
 Event 14  Men 16 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Zeren, Mehmet          16 Brompton          2:14.25    2:13.52  
                 29.85      1:02.30 (32.45)
        1:37.37 (35.07)     2:13.52 (36.15)
  2 Dovbush, Maksym        16 CZECH             2:11.80    2:14.39  
                 29.19      1:02.55 (33.36)
        1:38.71 (36.16)     2:14.39 (35.68)
  3 Cousins, Emmet         16 NRS               2:16.47    2:14.46  
                 31.52      1:05.34 (33.82)
        1:40.46 (35.12)     2:14.46 (34.00)
  4 Tallec-Botos, Kynan    16 Brompton          2:16.89    2:15.11  
                 31.96      1:06.94 (34.98)
        1:41.81 (34.87)     2:15.11 (33.30)
  5 Mullen, Robert         16 Team Tsc-IR       2:21.87    2:19.20  
                 33.48      1:08.93 (35.45)
        1:44.81 (35.88)     2:19.20 (34.39)
  6 Mc Aleer, Aleksandr    16 GAL               2:21.16    2:19.84  
                 31.97      1:07.46 (35.49)
        1:43.98 (36.52)     2:19.84 (35.86)
  7 O'Shea, Ray            16 ESB-IR            2:21.29    2:20.05  
                 31.55      1:06.81 (35.26)
        1:43.65 (36.84)     2:20.05 (36.40)
  8 Merrigan, Ben          16 DOL-MN            2:22.81    2:21.00  
                 32.22      1:08.52 (36.30)
        1:45.51 (36.99)     2:21.00 (35.49)
  9 O'Loughlin Brophy, Ki  16 Cool              2:25.17    2:21.09  
                 34.40      1:09.28 (34.88)
        1:45.39 (36.11)     2:21.09 (35.70)
 10 Hussey, Michael        16 GAL               2:29.35    2:21.71  
                 32.84      1:08.56 (35.72)
        1:45.52 (36.96)     2:21.71 (36.19)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Boyd, Rory             16 KGD               2:25.58    2:22.29  
                 32.26      1:08.59 (36.33)
        1:45.88 (37.29)     2:22.29 (36.41)
 12 Mathers, Liam Og       16 BANB              2:20.78    2:23.13  
                 32.30      1:08.71 (36.41)
        1:46.11 (37.40)     2:23.13 (37.02)
 -----------------------------------------------------------------
 13 Pau, David             16 PORT-LE           2:19.47    2:23.42  
                 31.79      1:07.31 (35.52)
        1:44.69 (37.38)     2:23.42 (38.73)
 14 Murphy, Cillian        16 SSEAL             2:25.17    2:23.97  
                 33.64      1:10.73 (37.09)
        1:48.15 (37.42)     2:23.97 (35.82)
 15 French, Dominic        16 SLIGO             2:28.14    2:24.37  
                 34.04      1:10.99 (36.95)
        1:48.18 (37.19)     2:24.37 (36.19)
 16 Soens, Elias           16 Hamilton          2:27.41    2:26.01  
                 33.33      1:09.31 (35.98)
        1:47.20 (37.89)     2:26.01 (38.81)
 17 Mc Cullagh, Cillian    16 GAL               2:30.07    2:26.18  
                 33.67      1:10.44 (36.77)
        1:49.32 (38.88)     2:26.18 (36.86)
 18 Bugler, Sean           16 SWSC              2:31.71    2:26.79  
                 33.26      1:10.74 (37.48)
        1:48.93 (38.19)     2:26.79 (37.86)
 19 McMahon, Sean          16 GLN-ZZ            2:29.36    2:27.01  
                 33.97      1:10.48 (36.51)
        1:48.71 (38.23)     2:27.01 (38.30)
 20 Liu, Leo               16 LIMK-MN           2:23.69    2:27.13  
                 35.50      1:13.04 (37.54)
        1:51.04 (38.00)     2:27.13 (36.09)
 21 Woolley, Luke          16 CLM               2:28.62    2:27.25  
                 32.90      1:09.67 (36.77)
        1:48.24 (38.57)     2:27.25 (39.01)
 22 Lipscomb, Andrew       16 Cookstown Asc     2:32.74    2:29.23  
                 33.84      1:11.42 (37.58)
        1:51.32 (39.90)     2:29.23 (37.91)
 23 Baker, Toby            16 EALL              2:30.09    2:29.51  
                 34.64      1:13.31 (38.67)
        1:51.96 (38.65)     2:29.51 (37.55)
 24 Buie, Patrick          16 NAC-VD            2:31.74    2:30.35  
                 34.79      1:12.67 (37.88)
        1:53.64 (40.97)     2:30.35 (36.71)
 25 Wong, Adrian           16 TROJ-ZZ           2:27.70    2:30.75  
                 33.75                     
            1:52.41 ( )     2:30.75 (38.34)
 26 Brennan, Charlie       16 ASG-IR            2:30.46    2:33.78  
                 35.46      1:15.72 (40.26)
        1:55.59 (39.87)     2:33.78 (38.19)
 27 Rice, Pearse           16 BANB              2:31.43    2:33.85  
                 34.69      1:12.81 (38.12)
        1:52.44 (39.63)     2:33.85 (41.41)
 28 Pocevicius, Airidas    16 ST FC             2:30.09    2:33.98  
                 35.55      1:13.97 (38.42)
        1:55.02 (41.05)     2:33.98 (38.96)
 29 Johnson, Arthur        16 Kilkenny          2:37.88    2:37.99  
                 36.15      1:17.29 (41.14)
        1:59.42 (42.13)     2:37.99 (38.57)
 -- Maguire, Louis         16 BREIF             2:31.04         NS  
 
 Event 14  Men 17 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Biss, Brandon          17 SW BT-NI          2:08.08    2:07.80  
                 30.10      1:02.70 (32.60)
        1:35.09 (32.39)     2:07.80 (32.71)
  2 Donnellan, Cormac      17 GLN-ZZ            2:13.38    2:14.09  
                 30.70      1:04.74 (34.04)
        1:40.12 (35.38)     2:14.09 (33.97)
  3 Edgar, Daniel          17 LISB-NI           2:15.98    2:14.71  
                 30.88      1:05.05 (34.17)
        1:40.11 (35.06)     2:14.71 (34.60)
  4 Duda, Philip           17 LONG-ZZ           2:17.29    2:14.82  
                 30.86      1:05.52 (34.66)
        1:40.06 (34.54)     2:14.82 (34.76)
  5 Barnes, Adam           17 ARDS-US           2:09.25    2:15.01  
                 30.08      1:04.30 (34.22)
        1:40.13 (35.83)     2:15.01 (34.88)
  6 Cassidy, Charlie       17 DOL-MN            2:15.96    2:15.78  
                 31.41      1:06.34 (34.93)
        1:41.97 (35.63)     2:15.78 (33.81)
  7 Mc Gann, Jack          17 TROJ-ZZ           2:22.82    2:18.42  
                 31.02      1:06.06 (35.04)
        1:42.24 (36.18)     2:18.42 (36.18)
  8 Fahey, Ronan           17 TROJ-ZZ           2:20.21    2:18.80  
                 32.73      1:07.57 (34.84)
        1:43.11 (35.54)     2:18.80 (35.69)
  9 Zucchini, Michele      17 ITALY             2:17.12    2:19.07  
                 32.30      1:06.99 (34.69)
        1:43.26 (36.27)     2:19.07 (35.81)
 10 MacLeod, Euan          17 ESB-IR            2:25.52    2:20.05  
                 30.77      1:06.22 (35.45)
        1:44.13 (37.91)     2:20.05 (35.92)
 -----------------------------------------------------------------
 11 O Sullivan, Matt       17 TROJ-ZZ           2:25.62    2:24.10  
                 32.81      1:09.40 (36.59)
        1:47.72 (38.32)     2:24.10 (36.38)
 12 Rusk, Darragh          17 Ath               2:30.67    2:24.48  
                 33.19      1:09.90 (36.71)
        1:47.78 (37.88)     2:24.48 (36.70)
 -----------------------------------------------------------------
 13 Galland, Marc          17 SWSC              2:31.29    2:24.97  
                 33.67      1:11.32 (37.65)
        1:49.32 (38.00)     2:24.97 (35.65)
 14 Mc Cann, Michael       17 ARDS-US           2:26.14    2:25.78  
                 32.39      1:09.15 (36.76)
        1:47.99 (38.84)     2:25.78 (37.79)
 15 Bourke-Carey, Samuel   17 TALL-IR           2:27.44    2:26.41  
                 33.92      1:11.16 (37.24)
        1:49.41 (38.25)     2:26.41 (37.00)
 16 O'Raghallaigh, Marcas  17 Alsc              2:25.75    2:27.71  
                 33.01      1:09.50 (36.49)
        1:48.57 (39.07)     2:27.71 (39.14)
 17 Jacquemin, Alexis      17 LISB-NI           2:31.33    2:28.55  
                 35.05      1:13.01 (37.96)
        1:51.38 (38.37)     2:28.55 (37.17)
 18 Davis, Ruairidh        17 SW BT-NI          2:26.37    2:28.74  
                 31.67      1:09.83 (38.16)
        1:49.65 (39.82)     2:28.74 (39.09)
 19 Carroll, Sťamus        17 LISB-NI           2:30.72    2:30.34  
                 33.51      1:11.08 (37.57)
        1:51.16 (40.08)     2:30.34 (39.18)
 20 Geng, Kaelan           17 GAL               2:29.22    2:31.37  
                 35.08      1:12.83 (37.75)
        1:51.46 (38.63)     2:31.37 (39.91)
 21 Nugent, Fionn          17 ASG-IR            2:31.37    2:33.56  
                 33.97      1:13.92 (39.95)
        1:54.96 (41.04)     2:33.56 (38.60)
 22 Killen, David          17 CLNM              2:34.59    2:34.01  
                 33.98      1:12.84 (38.86)
        1:54.13 (41.29)     2:34.01 (39.88)
 
 Event 14  Men 18 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Kennedy, Daniel        18 ARDS-US           2:14.55    2:14.12  
                 31.07      1:04.61 (33.54)
        1:39.52 (34.91)     2:14.12 (34.60)
  2 Noonan, Senan          18 Alsc              2:16.70    2:16.09  
                 30.33      1:04.47 (34.14)
        1:40.54 (36.07)     2:16.09 (35.55)
  3 Mc Geown, Niall        18 BANB              2:19.87    2:24.61  
                 33.26      1:08.01 (34.75)
        1:44.58 (36.57)     2:24.61 (40.03)
  4 Mc Donald, James       18 Kilkenny          2:26.60    2:25.32  
                 33.28      1:09.39 (36.11)
        1:46.91 (37.52)     2:25.32 (38.41)
  5 Balgos, Jericho        18 LARNE-US          2:20.53    2:30.18  
                 33.98      1:11.97 (37.99)
        1:51.22 (39.25)     2:30.18 (38.96)
  6 Woolley, James         18 CLM               2:27.96    2:30.32  
                 33.71      1:11.16 (37.45)
        1:51.17 (40.01)     2:30.32 (39.15)
  7 Mc Nicholl, Oisin      18 BASC              2:27.14    2:30.41  
                 32.80      1:10.26 (37.46)
        1:50.28 (40.02)     2:30.41 (40.13)
 -- Keogh, Michael         18 TERE-VD           2:20.84         NS  
 
 Event 14  Men 19 & Over 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Wiffen, Nathan         21 LARNE-US          2:03.76    2:03.78  
                 29.16      1:00.37 (31.21)
        1:32.30 (31.93)     2:03.78 (31.48)
  2 Irwin, Neddie          19 DOL-MN            2:08.66    2:13.13  
                 29.65      1:02.63 (32.98)
        1:38.22 (35.59)     2:13.13 (34.91)
  3 Heslop, Jonathan       19 Tuks-TS           2:18.13    2:17.06  
                 31.59      1:06.62 (35.03)
        1:42.16 (35.54)     2:17.06 (34.90)
  4 Lee, Rory              21 SWSC              2:10.77    2:17.42  
                 30.61      1:04.90 (34.29)
        1:40.99 (36.09)     2:17.42 (36.43)
  5 Mc Menamin, Conor      27 Alsc              2:14.56    2:17.92  
                 31.83      1:07.24 (35.41)
        1:42.67 (35.43)     2:17.92 (35.25)
  6 Mulholland, Daniel     19 LISB-NI           2:22.29    2:19.40  
                 32.38      1:07.70 (35.32)
        1:44.41 (36.71)     2:19.40 (34.99)
  7 Antonell, Riccardo     19 ITALY             2:23.18    2:20.18  
                 32.97      1:08.24 (35.27)
        1:44.54 (36.30)     2:20.18 (35.64)